Piątek, 23 kwietnia 2021

Mazowieckie święto rolników

2015-06-11 15:05:16 (ost. akt: 2015-06-11 15:12:20)
W Poświętnem co roku firmy prezentują nowoczesne ciągniki, kombajny, maszyny i urządzenia do produkcji rolnej

W Poświętnem co roku firmy prezentują nowoczesne ciągniki, kombajny, maszyny i urządzenia do produkcji rolnej

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Wystawa zwierząt, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, prezentacja technologii uprawy roślin oraz nowych odmian — to wszystko już w najbliższy weekend w Poświętnem pod Płońskiem. Odbędą się tam XVI Mazowieckie Dni Rolnictwa.

Największe w tym regionie targi rolne organizowane są przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wojewody mazowieckiego i marszałka województwa mazowieckiego. Co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i zwiedzających.


Bogata oferta


Hodowcy zwierząt prezentują swoje najlepsze sztuki w takich grupach, jak: trzoda chlewna, bydło mleczne i klacze. Najdostojniejsze zwierzęta są wyróżniane tytułami czempionów, a ich właściciele odbierają szereg nagród.

Firmy prezentują nowoczesne ciągniki, kombajny, maszyny i urządzenia do produkcji rolnej, oraz osiągnięcia nauki w zakresie hodowli i nasiennictwa, chemii rolnej, produkcji pasz, preparatów weterynaryjnych, oferują przetwory branży rolno-spożywczej. Bogatą ofertę mają też zawsze przedsiębiorcy zajmujący się budownictwem, ogrodnictwem, pszczelarstwem, ochroną środowiska. A do korzystania ze swoich usług zachęcają również wydawnictwa rolnicze, firmy ubezpieczeniowe i doradcze. Wystawie towarzyszy kiermasz ogrodniczy i prezentacja dziedzictwa kulturowego wsi polskiej.

Fot. Dariusz Kucman


Pole pokazowe


To, co wyróżnia zawsze Mazowieckie Dni Rolnictwa spośród innych tego typu imprez, to pole doświadczalne. Na 20 ha ziemi prezentowane są między innymi kolekcje odmian roślin rolniczych — ok. 300 odmian. Doświadczenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego zaprezentują poletka pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia jarego — w dwóch poziomach agrotechniki, w dwóch powtórzeniach. Zwiedzający zobaczą też różne technologie uprawy, w tym: porównanie działania środków ochrony roślin — bloki herbicydowe oraz fungicydowe na pszenicy ozimej; zobaczą siew alternatywny różnych gatunków zbóż; uprawę pszenicy ozimej w monokulturze — demonstracja prowadzona na 2 różnych stanowiskach glebowych; siew rzepaku ozimego w międzyrzędziach co 45 cm i będą mogli zapoznać się z wynikami oceny działania aktywatorów w uprawach rzepaku, kukurydzy i pszenicy.
Dla zwiedzających organizatorzy przygotowali bezpłatny przewodnik po poletkach.

Fot. Dariusz Kucman

Od oceny po nagrody


13 czerwca, w pierwszy dzień imprezy, w godzinach 9-15 zaplanowano w programie m.in.: ocenę bydła mlecznego — wybór czempionów i wice czempionów; ocenę trzody chlewnej i klaczy hodowlanych. Zaplanowano również konkursy: „Młody Hodowca”, ekologiczny turniej rodzinny oraz podsumowanie wcześniej ogłaszanych konkursów, m.in. „Agroliga”, „Bezpieczne Gospodarstwo”.

Natomiast 14 czerwca od godz. 10 odbędzie się konferencja nt. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie nowych możliwości inwestowania w rozwój gospodarstw rolnych i obszarów wiejskich. W tym samym czasie dużą atrakcją dla zwiedzających będą dwudzieste już amatorskie zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi. Później odbędzie się prezentacja najlepszych sztuk bydła i trzody chlewnej, a ich właściciele odbiorą nagrody. Natomiast na godz. 14 zaplanowano pokaz polskiej ligi western i rodeo.

Dariusz Kucman, "Kurier Makowski"


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (297) 10 czerwca 2015 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB