środa, 12 maja 2021

Jaki będzie samorząd rolniczy w nowej kadencji?

2015-05-26 09:00:00 (ost. akt: 2015-05-26 11:15:28)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Już tylko kilka dni zostało do wyborów do izb rolniczych. Zaplanowano je na 31 maja.

Nie każdy rolnik wie, że jest członkiem izby rolniczej. A są nimi wszystkie osoby fizyczne i prawne będące podatnikami podatku rolnego (którzy posiadają gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy), podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w nich wkłady gruntowe. Takim osobom przysługuje zarówno czynne, jak i bierne prawo wyborcze.

W każdym powiecie zostanie wybrana rada powiatowa. W jej skład wejdą rolnicy, którzy w wyborach do tego organu otrzymają największą liczbę ważnie oddanych głosów (po jednym lub dwóch — jeśli w gminie jest powyżej 4 tys. ha użytków rolnych — przedstawicieli z każdej gminy). Z każdej takiej rady powiatowej będzie wybrany delegat na walne zgromadzenie izby na szczeblu wojewódzkim. Na szczeblu ogólnokrajowym działa Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Wyniki ważne niezależnie od frekwencji


Kandydaci na członków rad powiatowych na złożenie dokumentów (w tym 50 podpisów poparcia) mieli czas do 11 maja. Spis członków izby rolniczej uprawnionych do głosowania, musi zostać udostępniony do wglądu w siedzibie urzędu gminy/miasta najpóźniej 17 maja. Każdy rolnik może sprawdzić, czy został w nim ujęty i wnieść w tej sprawie zażalenie.

Kolejna data graniczna to 21 maja. Najpóźniej tego dnia musi nastąpić podanie do wiadomości listy kandydatów na członków rad powiatowych w poszczególnych okręgach wyborczych.
Samo głosowanie odbędzie 31 maja w godzinach 8-18. Wyniki będą ważne niezależnie od frekwencji. A ta nie była zbyt wysoka już cztery lata temu, kiedy w skali kraju oscylowała (w poszczególnych okręgach) od 0,1 do ok. 40 proc. W województwie mazowieckim było to od 0,23 do 20,95 proc., a w warmińsko mazurskim — od 0,33 do 34 proc.

Z 2-procentowego odpisu z podatku rolnego


Zadaniem izb jest opiniowanie różnego rodzaju aktów prawnych dotyczących rolnictwa oraz występowanie z inicjatywą w tym zakresie. Samorząd rolników może także interweniować w sprawach swoich członków.

Warto wiedzieć, że na utrzymanie izb rolniczych przeznaczany jest 2-procentowy odpis z podatku rolnego. To duże pieniądze, np. w 2013 r. było tego ponad 30 mln zł. Do tego dochodzą państwowe środki na działalność w ponadnarodowych organizacjach reprezentujących rolników w instytucjach unijnych.

Dariusz Kucman, "Kurier Makowski"


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 5 (296) 13 maja 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB