Piątek, 23 kwietnia 2021

Zmiany w funduszach sołeckich

2015-05-28 09:00:00 (ost. akt: 2015-05-25 15:24:37)
Jeden z zapisów nowej ustawy umożliwia sołectwom realizację różnego rodzaju projektów i inicjatyw z innymi sołectwami

Jeden z zapisów nowej ustawy umożliwia sołectwom realizację różnego rodzaju projektów i inicjatyw z innymi sołectwami

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

24 marca weszła w życie nowa ustawa o funduszu sołeckim. Zmiany, jakie za sobą niesie, są korzystne dla sołectw zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym.

Fundusze sołeckie działają w gminach, które posiadają sołectwa od 2009 roku. Z tego też roku pochodzi pierwsza dotycząca ich ustawa. Obecnie z funduszy sołeckich korzysta około 1 200 gmin, czyli mniej więcej połowa wszystkich gmin w Polsce. Jednym z celów znowelizowanej ustawy jest zachęcenie do korzystania z funduszy sołeckich tych gmin, które do tej pory nie widziały takiej potrzeby.

Wspólne projekty, wyższe zwroty kosztów


Jeden z zapisów nowej ustawy umożliwia sołectwom realizację różnego rodzaju projektów i inicjatyw z innymi sołectwami. Stwarza też możliwość mieszkańcom sołectw, by realizowali fundusz sołecki w innych sołectwach. Według nowych przepisów można też dokonywać zmian w zadaniach przyjętych przez zebrania wiejskie do października w każdym roku budżetowym. Wyższe będą również zwroty kosztów zrealizowanych inwestycji. Stare przepisy umożliwiały zwrot kosztów tych inwestycji, o których współdecydowali mieszkańcy sołectw o 10, 20 lub 30 procent, w zależności od zamożności sołectwa. Teraz poziom zwrotu będzie wyższy o odpowiednio: 20, 30 lub 40 procent.

Korekta uelastyczni podejmowanie decyzji


Najwięcej powodów do zadowolenia daje sołtysom możliwość korekty zadań przyjętych na dany rok budżetowy. Każde sołectwo musi złożyć wniosek wraz z projektem funduszu sołeckiego już we wrześniu roku, który poprzedza dany rok budżetowy. Oznacza to, że z dużym, co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem musi powstać plan tego, co konkretnie i za jakie kwoty będzie realizowane z funduszu sołeckiego. Brak możliwości zmian powodował brak jakiegokolwiek ruchu w sytuacji, gdy podczas roku budżetowego pojawią się nowe, pilne potrzeby czy zadania. Możliwość korekty zadań aż do października sprawi, że będzie można zrealizować nieprzewidziane wcześniej zakupy czy usługi bez konieczności czekania do następnego roku budżetowego. Oczywiście, każda korekta, podobnie jak pierwotny plan zadań, będzie musiała zostać przegłosowana podczas zebrania wiejskiego.


Dobra wiadomość dla sąsiadujących ze sobą gmin


Bardzo ważną zmianą w ustawie, która cieszy szczególnie sołectwa sąsiadujące ze sobą, jest możliwość realizacji wspólnych projektów. Do tej pory, jeśli trzeba było wybudować na przykład chodnik łączący ze sobą dwie wsie, pojawiały się problemy dotyczące finansowania ogólnego projektu budowlanego. Teraz problemu nie będzie, gdyż sołectwa będą mogły w swoich budżetach wyodrębnić środki na ten cel i opłacić projekt wspólnie. Dzięki możliwości współrealizacji projektów będzie też można organizować wspólne imprezy, na przykład dożynki czy na przykład turnieje sołectw.

Anna Banaszkiewicz, "Rolnicze ABC"


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 5 (296) 13 maja 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB