Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Badania techniczne rolniczych maszyn - tylko w okręgowych stacjach?

2015-05-29 08:00:00 (ost. akt: 2015-05-25 15:29:20)
Pomysł wysyłania ciągników od stycznie 2016 do okręgowych stacji diagnostycznych budzi sprzeciw rolników

Pomysł wysyłania ciągników od stycznie 2016 do okręgowych stacji diagnostycznych budzi sprzeciw rolników

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Od przyszłego roku badania techniczne ciągników rolniczych i przyczep zgodnie z prawem będzie można wykonać tylko w okręgowych stacjach. Dla niektórych farmerów oznacza to przymusowe „wycieczki” nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Być może będzie jednak dla nich ratunek.

Chodzi o maszyny o masie większej niż 3,5 tony. Dotychczas mogły one przechodzić przeglądy w podstawowych stacjach kontroli pojazdów. Od stycznia 2016 r. — tylko w tych o statusie okręgowych.

Za dużo czasu, za daleko i za drogo


Wizja olbrzymich ciągników z przyczepami przemieszczających się do oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów punktów budzi sprzeciw samych rolników — bo to sporo będzie kosztować i trzeba będzie poświęcić więcej czasu, oraz innych użytkowników dróg, które mogą się z tego powodu korkować.

Powołano grupę robocza w ministerstwie


Z innowacji niezadowolona jest Krajowa Rada Izb Rolniczych, która poparła wystąpienie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP. Zwróciło się ono do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o nowelizację Prawa o ruchu drogowym i wycofanie się z tego pomysłu. Otrzymało odpowiedź, iż resort powołał grupę roboczą złożoną z „przedstawicieli różnych organizacji mających wiedzę i doświadczenie w dopuszczaniu pojazdów do ruchu drogowego”, która ma opracować „Strategię działań w kierunku usprawnienia systemu badań technicznych pojazdów oraz poprawienia ich jakości”. Eksperci przedstawili w lutym swoje pierwsze tezy ministerstwu, gdzie pracuje się nad gruntowną nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Ma ona zawierać również uwagi Krajowej Rady oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, a także podporządkowywać się dyrektywom Unii Europejskiej.

Zapowiedź wzmocnionego nadzoru


Jak poinformowało ministerstwo, w noweli będzie zapis o możliwości przeprowadzania przeglądów ciągników rolniczych i przyczep rolniczych poza stacjami kontroli pojazdów, szczegółów jednak nie podało. Jednocześnie zaznaczyło, że w przepisach zostaną wprowadzone zmiany, które będą miały na celu poprawę jakości badań technicznych przeprowadzonych przez uprawnionych diagnostów, a także wzmocnienie nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów, co w praktyce oznaczać może zaostrzenie przeglądów.


Elżbieta Ludwikowska, "Kurier Makowski"


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 5 (296) 13 maja 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kruk #1743575 | 83.3.*.* 29 maj 2015 12:00

    A kto odwiezie diagnostę, po badaniach technicznych na wsi ??? ;))

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz