środa, 21 kwietnia 2021

Dopłaty bezpośrednie w 2015 roku

2015-05-22 10:00:00 (ost. akt: 2015-05-20 09:28:12)
Zupełnie nowym i bardzo istotnym elementem płatności jest płatność z tytułu zazieleniania — takie wsparcie otrzymają rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach stosują dywersyfikację upraw, utrzymują trwałe użytki zielone (TUZ) oraz zachowują obszary proekol

Zupełnie nowym i bardzo istotnym elementem płatności jest płatność z tytułu zazieleniania — takie wsparcie otrzymają rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach stosują dywersyfikację upraw, utrzymują trwałe użytki zielone (TUZ) oraz zachowują obszary proekol

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już po raz dwunasty rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Tym razem za rok 2015. — Wnioski można składać przez internet, pocztą oraz w biurach powiatowych Agencji — zapewnia Rafał Sobolewski, kierownik Działu Ekonomiki z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Do wszystkich rolników, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie i rolnośrodowiskowe w ubiegłym roku zostały wysłane wstępnie wypełnione wnioski wraz z załącznikami graficznymi. Natomiast rolnicy, którzy występują po raz pierwszy o przyznanie płatności, mogą uzyskać formularz wniosku w biurze powiatowym Agencji bądź pobrać taki wniosek ze strony www.arimr.gov.pl.

W 2015 r. rolnicy na jednym wniosku mogą wnioskować o przyznanie następujących rodzajów płatności: jednolitej płatności obszarowej oraz płatności za zazielenienie, płatności dodatkowej, płatności dla młodych rolników, płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją (płatności związane do zwierząt: krów, bydła, owiec i kóz oraz płatności związane do powierzchni upraw: buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, owoców miękkich, chmielu, roślin wysokobiałkowych, pomidorów, lnu i konopii włóknistych), płatności niezwiązanej do tytoniu, płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatności ONW), płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), płatności ekologicznej (PROW 2014-2020), płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2014) oraz pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013) — wniosek o wypłatę.

Zupełnie nowym i bardzo istotnym elementem płatności jest płatność z tytułu zazieleniania — takie wsparcie otrzymają rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach stosują dywersyfikację upraw, utrzymują trwałe użytki zielone (TUZ) oraz zachowują obszary proekologiczne (EFA).
Rolnicy, uprawnieni do jednolitej płatności obszarowej otrzymają dodatkową płatność do każdego uprawianego przez nich hektara ziemi mieszczącego się w przedziale od 3,01 do 30 ha
— Rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach od 2015 roku mają mieć możliwość skorzystania z tzw. Systemu dla małych gospodarstw — wyjaśnia Rafał Sobolewski. Rolnicy wybierający ten system będą zwolnieni z kontroli pewnych norm i wymogów. Do tego systemu będą włączeni automatycznie rolnicy, w przypadku, gdy łączna kwota wsparcia bezpośredniego nie przekroczy 1 250 euro, chyba że nie wyrażą na to zgody.

Wraz z wypełnionym i podpisanym wnioskiem należy złożyć uzupełnione i podpisane załączniki graficzne oraz inne wymagane dokumenty, w zależności od rodzaju płatności, o jakie ubiega się rolnik w danym roku.

Nowością w tym roku jest także to, że wypełniony wniosek wraz z materiałem graficznym należy złożyć w terminie do 15 czerwca. Jeśli wniosek złożony zostanie po 15 czerwca — ale nie później niż do dnia 10 lipca, za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będą zmniejszenia należnej rolnikowi kwoty płatności o 1 proc. Należy także pamiętać że do każdej zadeklarowanej we wniosku działki należy dołączyć materiał graficzny.

— Podobnie jak w latach poprzednich pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego służą rolnikom pomocą w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego — kierownik Działu Ekonomiki.


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 5 (296) 13 maja 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB