Czwartek, 13 maja 2021

Łagodna zima oszczędziła zboża ozime

2015-04-21 08:00:00 (ost. akt: 2015-04-17 14:28:02)
Rdza brunatna na pszenicy

Rdza brunatna na pszenicy

Autor zdjęcia: Beata Wielkopolan

Podziel się:

W ocenie przezimowania zbóż ozimych, niezbędne jest wykonanie lustracji oraz ocena obsady żywych roślin na jednostce powierzchni gleby. Miarą przeżycia roślin jest zachowanie żywotności węzła krzewienia.

W Polsce północno-wschodniej na części planacji występują objawy podobne do tzn. wysmolenia. Rośliny na wzniesieniach zostały dotknięte przez wiatr i mróz, przy czym w niższych partiach są dobrze rozwinięte i zielone. Węzły krzewienia są w większości przypadków w dobrym stanie, a rośliny na plantacjach mogą być tylko trochę przerzedzone.

Nie zwlekaj z nawożeniem startowym


Ogólnie warunki pogodowe sprzyjały oziminom. Długa i ciepła jesień oraz łagodna zima sprzyjały rozkrzewieniu roślin. Na dobre rozkrzewienie duży wpływ miało również wykonanie siewu w optymalnym terminie. Na polach, na których znajdują się dobrze rozkrzewione rośliny nie ma potrzeby stosowania wysokich dawek nawozów azotowych, czy wykonywania zabiegów z zastosowaniem regulatorów wzrostu zawierającymi CCC (środki zawierające w swoim składzie chlorek chloromekwatu, red.). Jednak nie należy zwlekać z wykonaniem nawożenia startowego, przy czym powinno się zmniejszyć dawkę czystego składnika o około 20-30 proc., by zapobiec wytworzeniu nadmiernej liczby źdźbeł kłosonośnych.

Chwasty też dobrze przezimowały


Warunki meteorologiczne nie tylko wpływały pozytywnie na przezimowanie zbóż, ale również na rozwój i wzrost chwastów. Dlatego należy zająć się tą kwestą szczególnie, gdy chwasty znajdują się już w zaawansowanych stadiach rozwojowych. Do odchwaszczenia zbóż ozimych można wykorzystać szereg herbicydów w tym Biathlon 4D. To selektywny herbicyd systemiczny, przeznaczony do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach jarych i ozimych. W przypadku ozimin środek ten jest zarejestrowany do zastosowania w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu oraz życie. Środek należy stosować wiosną, od fazy trzeciego liścia do końca fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 13-39), gdy chwasty znajdują się w zaawansowanych stadiach rozwojowych lub gdy mamy do czynienia z chwastami średnio wrażliwymi na działanie tego herbicydu. Działanie Biathlonu 4D można wzmocnić, dodając adiuwant Dash HC.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw na pszenicy
Fot. Beata Wielkopolan
Mączniak prawdziwy zbóż i traw na pszenicy


Fungicydy zapobiegawczo lub po objawach


Długa i ciepła jesień sprzyjała wczesnym infekcjom chorób grzybowych. Jesienne porażenie stanowi inokulum (pozostalości patogenów inicjujące kolejne porażenie, red.) do infekcji wiosennych. Wzrost temperatury oraz wilgotna pogoda będzie sprzyjała rozwojowi chorób grzybowych. Dlatego należy przeprowadzić lustrację pola pod kątem występowania objawów chorób grzybowych.

Zabieg fungicydowy można wykonać przy użyciu między innymi środka Capalo 337,5 SE. To środek o działaniu systemicznym do stosowania w ochronie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego przed chorobami grzybowymi. Jeśli chodzi o oziminy środek należy stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30-59). W przypadku pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego środek należy stosować w sytuacji wystąpienia objawów mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozy paskowanej liści, septoriozy plew, rdzy brunatnej oraz brunatnej plamistości liści.


Potrzebne zabiegi odchwaszczania i grzybobójcze


Podsumowują, zboża ozime przezimowały dobrze. Warunki meteorologiczne sprzyjały dobremu rozkrzewieniu roślin oraz rozwojowi chwastów i chorób grzybowych, dlatego w pracach wiosennych należy między innymi skupić się na odchwaszczeniu plantacji oraz wykonaniu zabiegów fungicydowych.
mgr Beata Wielkopolan, Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy
mgr inż. Kamila Roik, Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (295) 15 kwietnia 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB