Czwartek, 13 maja 2021

Środki ochrony roślin — uwaga na podróbki ze Wschodu

2015-04-16 13:43:29 (ost. akt: 2015-04-16 13:49:42)
Podróbki środków ochrony roślin zarekwirowane w Mrągowie

Podróbki środków ochrony roślin zarekwirowane w Mrągowie

Autor zdjęcia: Policja

Podziel się:

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina: jeśli nabywasz i stosujesz środki ochronne pochodzące z nielegalnych źródeł, możesz stać się uczestnikiem przestępczego procederu.

Rodzimy rynek zalewają fałszywe środki ochrony roślin, często niskiej jakości i często zza wschodniej granicy. Celnicy niemal co kilka dni przechwytują taki nielegalny towar, ale i tak sporo trafia go do kraju, zwłaszcza do północno-wschodniej jego części, w tym oczywiście do woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W dodatku do jego dystrybucji wykorzystywany jest internet. Policja zatrzymała ostatnio 25-letniego obywatela Ukrainy, który właśnie w sieci oszukiwał rolników, wysyłając im podrobione produkty do ochrony roślin. Oczywiście tak, jak jest najczęściej, były zapakowane i z etykietami podobnymi, jak oryginalne produkty tego typu.

Tylko dopuszczone do obrotu


PIORiN przypomina: do ochrony upraw mogą być stosowane wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Należy je nabywać zawsze w punktach uprawnionych do prowadzenia tego rodzaju działalności, nadzorowanych właśnie przez inspekcję.
PIORiN informuje: śrrodki ochrony roślin powinny być oferowane w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Etykieta znajdująca się na opakowaniu powinna być w języku polskim. Jednocześnie przestrzegamy przed zakupem i stosowaniem środków ochrony roślin pochodzących z nielegalnych źródeł, jak również nieposiadających etykiety w języku polskim. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to towary podrobione, zawierające w składzie substancje chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

Uczestnik przestępstwa


Łatwo w takich sytuacjach o jakieś nieszczęście. A odpowiedzialność za nie może ponieść nabywca nielegalnych środków ochrony roślin, bo każdy kupujący może — zgodnie z prawem — zostać potraktowany jako uczestnik przestępstwa.
Dlatego główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa zwrócił się z prośbą o informowanie o przypadkach oferowania do sprzedaży lub zastosowania niedopuszczonych do obrotu środków ochrony roślin. Zgłoszenia można kierować do najbliższej jednostki inspekcji lub na adres poczty elektronicznej gi@piorin.gov.pl.


Porozumienie dwóch służb


20 marca przedstawiciel Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Służby Celnej podpisali porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin z państw trzecich. Porozumienie usprawni egzekucje i wspólne działania przeciwdziałające nielegalnemu przywozowi na terytorium Polski nielegalnych i podrobionych środków ochrony roślin.

Dariusz Kucman, "Kurier Makowski"

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (295) 15 kwietnia 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB