Sobota, 16 stycznia 2021

ARiMR. Udogodnienia w spłacie kredytów preferencyjnych

2015-03-13 12:00:00 (ost. akt: 2015-03-12 14:13:08)
Rolnicy mogą skorzystać z udogodnień w postaci prolongaty spłaty rat kapitału i odsetek, o ile określony w umowie kredytu termin ich spłaty jeszcze nie minął.

Rolnicy mogą skorzystać z udogodnień w postaci prolongaty spłaty rat kapitału i odsetek, o ile określony w umowie kredytu termin ich spłaty jeszcze nie minął.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Rolnicy, którzy mają problem ze spłatą kredytów preferencyjnych zaciąganych z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mogą skorzystać z udogodnień w ich spłacie.

Z ułatwień w spłacie kredytów preferencyjnych mogą skorzystać rolnicy dotknięci zdarzeniami o charakterze losowym, katastrofami naturalnymi, kradzieżami mienia, długotrwałą chorobą, a także kryzysem gospodarczym, utratą rynków zbytu czy zatorami płatniczymi. Obecnie najbardziej dotkliwe dla polskich rolników jest rosyjskie embargo na nasze produkty rolne. Wielu rolników zaobserwowało spadek sprzedaży oraz pogorszenie sytuacji finansowej producentów — a to pociąga za sobą problemy ze spłatą zaciągniętych kredytów, także preferencyjnych. Rolnicy mogą jednak skorzystać z udogodnień w postaci prolongaty spłaty rat kapitału i odsetek, o ile określony w umowie kredytu termin ich spłaty jeszcze nie minął, wydłużeniu okresu kredytowania poza przewidziany w umowie kredytu, o ile określony w umowie kredytu okres kredytowania jeszcze nie minął i pod warunkiem poinformowania o tym ARiMR. Możliwe jest też wydłużenie okresu spłaty o dodatkowe 3 lata.

W związku z ograniczeniami handlowymi wynikającymi z embarga handlowego nałożonego przez Rosję lub mogącymi pojawić się innymi ograniczeniami w handlu, wprowadzono możliwość zawieszenia przez bank, na wniosek kredytobiorcy, spłaty rat kapitału kredytu. Wówczas spłata oprocentowania kredytu za kredytobiorcę jest dokonywana przez ARiMR przez okres nie dłuższy niż 2 lata.

Ponadto w przypadku, gdy powyższe rozwiązania okażą się niewystarczające, kredytobiorcy mogą za zgodą banku kredytującego dokonać zmiany kierunku produkcji, określonego w planie inwestycji i umowie kredytu, sprzedać mienie nabyte z kredytu albo czasowo zaprzestać prowadzenia działalności lub obsługi kredytu z przyczyn niezależnych od kredytobiorcy — w tym czasie dopłaty nie są stosowane, a już udzielone nie podlegają zwrotowi. Wznowienie przez kredytobiorcę prowadzenia działalności lub obsługi kredytu powoduje wznowienie stosowania dopłat do oprocentowania kredytu na warunkach określonych w umowie o kredyt.

Anna Banaszkiewicz

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (294) 11 marca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB