Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Wnioski o dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego - do 25 czerwca

2015-03-13 10:00:00 (ost. akt: 2015-03-12 13:39:12)
Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego mają charakter pomocy de minimis w rolnictwie, która nie może przekroczyć 15 tysięcy euro w ciągu trzech lat podatkowych

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego mają charakter pomocy de minimis w rolnictwie, która nie może przekroczyć 15 tysięcy euro w ciągu trzech lat podatkowych

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Kwalifikowany materiał siewny cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rolników, nie tylko dlatego, że można otrzymać do niego dofinansowanie z Agencji Rynku Rolnego. Chodzi przede wszystkim o to, że kwalifikowane ziarno daje większe i lepszej jakości plony.

Rolnicy z województwa warmińsko-mazurskiego coraz chętniej korzystają z możliwości dofinansowania do kwalifikowanego materiału siewnego. W ubiegłym roku złożono 3 040 prawidłowo wypełnionych wniosków. To blisko o jedną czwartą więcej niż w 2010 roku. W porównaniu z 2010 rokiem znacznie wzrosła też powierzchnia objęta dopłatami — w przypadku zbóż wzrosła o ponad 50 procent, w przypadku roślin strączkowych — o ponad 70 procent, a w przypadku ziemniaków ponad dwukrotnie.

Zalety materiału kwalifikowanego


Choć zalety kwalifikowanego materiału siewnego są nie do przecenienia, nadal jednak wielu rolników w poszukiwaniu oszczędności kupuje materiał tańszy i nielicencjonowany. Oszczędności są, ale chwilowe. Natomiast wykorzystanie kwalifikowanego ziarna daje zyski długofalowe, choć trzeba na nie poczekać przynajmniej do pierwszych zbiorów.
Czym różni się kwalifikowany materiał siewny od nielicencjonowanego ziarna? Przede wszystkim jakością i sprawdzonym pochodzeniem. Owszem, może być dwa, a nawet trzy razy droższy niż nielicencjonowane ziarno, jednak jest to inwestycja w jakość, która przynosi długoterminowe zyski. Kwalifikowany materiał siewny pochodzi od sprawdzonego producenta, ma wysoką wydajność i przebadane, ściśle określone parametry. Nie trzeba go też zaprawiać, wystarczy wysiać na polu. Skraca więc rolnikowi także czas, jaki musi przeznaczyć na prace polowe.

Od 100 do 500 złotych do hektara


Wysokość dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego jest zróżnicowana w zależności od grupy roślin. Do każdego hektara zboża oraz mieszanek zbożowych i pastewnych producent rolny może otrzymać dofinansowanie w wysokości 100 złotych. Do hektara roślin strączkowych dofinansowanie wynosi 160 złotych. Najwięcej, bo aż 500 złotych dofinansowania rolnik może uzyskać do uprawy ziemniaków z materiału kwalifikowanego.
Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego mają charakter pomocy de minimis w rolnictwie — łączna kwota pomocy nie może przekroczyć 15 tysięcy euro w ciągu trzech lat podatkowych. Trzeba pamiętać, że chodzi tu nie tylko o pomoc przyznawaną przez Agencję Rynku Rolnego, ale też Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencję Nieruchomości Rolnych czy inne instytucje.

Jaki materiał obejmują dopłaty?


Wnioski o dopłaty mogą składać producenci rolni objęci krajowym systemem ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, jeżeli posiadają działki rolne, na których uprawiają rośliny objęte dopłatami do materiału siewnego o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha. Natomiast zużyty do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany może być objęty dopłatą, jeżeli został kupiony od przedsiębiorców wpisanych do ewidencji przedsiębiorców dokonujących obrotu materiałem siewnym albo od podmiotów wpisanych do ewidencji rolników prowadzących obrót materiałem siewnym wytworzonym we własnym gospodarstwie. Elitarny lub kwalifikowany materiał siewny może być objęty dopłata także wtedy, jeśli został wyprodukowany we własnym gospodarstwie przez przedsiębiorcę wpisanego do ewidencji przedsiębiorców albo przez podmiot wpisany do ewidencji rolników w rozumieniu przepisów o nasiennictwie.

Niezbędne dokumenty


Wnioski o przyznanie dopłat, a także wszystkie niezbędne załączniki i instrukcje dostępne są na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego lub w oddziałach terenowych ARR. Wnioski należy składać do 25 czerwca 2015 roku. Dofinansowanie można otrzymać za materiał siewny elitarny lub kwalifikowany, który został wysiany lub wysadzony w okresie od 15 lipca 2014 do 15 czerwca 2015 roku.
Do wniosku o przyznanie dopłaty producent rolny ma obowiązek dołączyć dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów na kwalifikowany materiał siewny. Mogą to być oryginały lub kopie, które są potwierdzone jako zgodne z oryginałem przez notariusza lub upoważnionego pracownika właściwego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Dokumenty akceptowane przez Agencję Rynku Rolnego to przede wszystkim faktury zakupu materiału siewnego elitarnego lub kwalifikowanego, dokumenty jego wydania z magazynu, jeżeli materiał ten został wyprodukowany przez przedsiębiorcę wpisanego do ewidencji producentów lub rolników i zużyty do siewu lub sadzenia w posiadanym przez wnioskodawcę gospodarstwie rolnym. W każdym z tych dokumentów musi być podana data sprzedaży lub wydania z magazynu materiału siewnego, nazwa gatunku i odmiany, kategoria lub stopień kwalifikacji, nr partii materiału siewnego.

Aby nie przekroczyć pomocy de minimis


Każdy rolnik składający wniosek ma obowiązek poinformować ARR o pomocy innej niż pomoc de minimis w rolnictwie, którą producent otrzymał w odniesieniu do materiału siewnego, którego wniosek dotyczy. Szczególną ostrożność powinni zachować ci rolnicy, którzy w zbliżonym czasie złożyli wniosek o dopłatę do materiału siewnego do Agencji Rynku Rolnego oraz o przyznanie innej formy pomocy w innej instytucji (także udzielanej w ramach pomocy de minimis w rolnictwie). Jeśli istnieje ryzyko, że po otrzymaniu obu form pomocy kwota przekroczy 15 tysięcy euro, trzeba o tym natychmiast powiadomić właściwy dla prowadzenia działalności oddział terenowy Agencji Rynku Rolnego.

Anna Banaszkiewicz

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (294) 11 marca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB