środa, 12 maja 2021

Wybór odmiany ziemniaka do sadzenia w 2015 roku

2015-03-12 11:39:02 (ost. akt: 2015-03-12 11:52:24)

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Krajowy rejestr w 2014 roku zawierał szeroki wybór odmian. Wpisane były 122 odmiany ziemniaka. Większość z nich tzn. 73 należy do odmian jadalnych, 21 odmian przeznaczonych do przetwórstwa na frytki lub chipsy oraz 28 odmian to odmiany skrobiowe.

Odmiany z krajowego rejestru (KR) podzielono również na grupy wczesności: 13 bardzo wczesnych, 27 wczesnych, 55 średniowczesnych, 14 średniopóźnych i 13 odmian późnych. Wśród wszystkich odmian wpisanych do Krajowego rejestru odmiany zagraniczne stanowią 43 proc.


Pożądane cechy ziemniaka


Poszczególne odmiany będące na liście KR różnią się między sobą szeregiem istotnych cech. Do najważniejszych należy zaliczyć: potencjał plonotwórczy, wczesność, zawartość skrobi. Ponadto odmiany jadalne przeznaczone do konsumpcji powinny wyróżniać się dobrym smakiem, regularnym kształtem, płytkimi oczkami, gładką skórką oraz małą skłonnością do ciemnienia miąższu. Należy również zwrócić uwagę na typ konsumpcyjny, a także kolor miąższu bulw.


14 odmian ziemniaka


Producenci, konsumenci i przetwórcy poszukują ciągle nowych odmian spełniających ich oczekiwania. W wyborze odpowiedniej odmiany pomóc może Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze (PDOiR), badające odmiany na potrzeby rolnictwa. Od ubiegłego roku tworzona jest Lista Odmian Zalecanych (LOZ) ziemniaka dla województwa warmińsko-mazurskiego.

W bieżącym roku na listę wpisano 14 odmian ziemniaka z różnych grup wczesności. Zaproponowane trzy odmiany bardzo wczesne nadają się do uprawy zarówno na zbiór główny, jak również na zbiór wczesny tzn. po 60 dniach od posadzenia. Istotne jest aby sadzeniaki odmian przeznaczonych na wczesny zbiór były przed wysadzeniem podkiełkowywane przez okres około 6-8 tygodni. Z odmian wczesnych na LOZ wpisano cztery odmiany. Wszystkie odmiany zarówno bardzo wczesne jak i wczesne kolejny rok potwierdzają swoją obecność na liście w naszym województwie. Natomiast do grupy odmian średniowczesnych dołączono odmianę Oberon, a w grupie odmian późnych po raz pierwszy znalazła się odmiana Mondeo.

mgr Małgorzata Gazda, Centralny Ośrodek Badawczy Odmian Roślin Uprawnych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (294) 11 marca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB