Wtorek, 20 kwietnia 2021

Ptasia grypa znowu groźna

2015-02-11 12:00:00 (ost. akt: 2015-02-24 13:19:41)
Należy chronić obiekty fermowe przed dostępem dzikich ptaków.

Należy chronić obiekty fermowe przed dostępem dzikich ptaków.

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Od jesieni ubiegłego roku w kolejnych państwach europejskich i nie tylko odnotowywane są ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 (HPAI H5N8). Nowa odmiana wirusa rozprzestrzeniania się i pojawiła się już w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Z uwagi na dużą skalę zjawiska Wojewódzki Inspektorat Weterynarii zalecana, aby polscy hodowcy drobiu zachowali najwyższe środki ostrożności. Należy zwrócić uwagę na nienaturalne zachowanie ptaków, takie jak apatia, dużo mniejsze pobieranie wody i pokarmu, spadek produkcji czy nawet umiarkowaną śmiertelność.

Ochrona przed dzikim ptactwem


Hodowcy powinni też podjąć działania, których celem jest aktywna ochrona ferm przed możliwością zarażenia wirusem zjadliwej grypy ptaków. Przede wszystkim należy chronić obiekty fermowe przed dostępem dzikich ptaków. Szczególną ostrożność powinni zachować właściciele ferm zlokalizowanych w sąsiedztwie miejsc bytowania dzikich ptaków wędrownych, mogących być potencjalnym źródłem zakażenia. Konieczne jest również rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji przez osoby, które mają bezpośredni kontakt z utrzymywanym drobiem (np. pracownicy i właściciele ferm drobiu). Jednym ze skutecznych i sprawdzonych elementów bioasekuracji powinno być wyłożenie mat dezynfekcyjnych. Na fermę drobiu nie powinny mieć też wstępu osoby nieupoważnione.

Dezynfekcja i stała obserwacja


W obliczu zagrożenia hodowcy powinni również sprawdzać wpisy potwierdzające przeprowadzenie dezynfekcji środków transportu zwierząt, pasz i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego przed ich wjazdem na teren fermy. Należy też dokonywać wizualnej oceny skuteczności udokumentowanych zabiegów mycia i dezynfekcji pojazdów służących do transportu drobiu czy paszy. Obowiązkiem hodowców jest też natychmiastowe informowanie powiatowych lekarzy weterynarii o wszelkich niepokojących objawach, które mogą świadczyć wystąpienie w stadzie choroby zakaźnej. Należy również z 24-godzinnym wyprzedzeniem zgłaszać w powiatowych inspektoratach weterynarii zamiar przywozu drobiu w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego.

Anna Banaszkiewicz

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (293) 11 lutego 2015 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB