Czwartek, 13 maja 2021

Fundusz Wzajemnej Pomocy - na razie projekt ustawy

2015-01-14 12:00:00 (ost. akt: 2015-02-24 13:05:44)

Autor zdjęcia: freeimages.com

Podziel się:

Już wkrótce rolnicy, którym drastycznie spadną dochody, będą mogli liczyć na rekompensaty pieniężne. Rada Ministrów przyjęła 7 stycznia 2015 roku projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Projekt ustawy trafi teraz do dalszych prac w Sejmie RP.

Funduszem zarządzać będzie dziesięcioosobowa komisja złożona wyłącznie z przedstawicieli producentów rolnych oraz reprezentanta izb rolniczych, natomiast administrować funduszem w tym wyodrębnionym rachunkiem bankowym będzie Agencja Rynku Rolnego. Pieniądze na rachunku nie będą środkami publicznymi, nie będzie on też subsydiowany z budżetu państwa. Skąd więc będą pochodziły pieniądze na rekompensaty? Będą je wpłacać przedsiębiorcy. Wpłat w wysokości 0,2 procent wartości netto nabywanych produktów rolnych będą dokonywać podmioty prowadzące działalność gospodarczą dotyczącą połowu ryb w wodach śródlądowych oraz zajmujące się chowem i hodowlą ryb, przetwórcy i pośrednicy skupujący produkty rolne oraz przedsiębiorcy zajmujący się ubojem zwierząt.


Pomoc, gdy spadną dochody


Wpłacane przez przedsiębiorców kwoty utworzą Fundusz Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, z którego producenci rolni będą mogli otrzymać rekompensaty w sytuacjach, gdy rolnicy nie otrzymają zapłaty za sprzedane produkty rolne, a także gdy w gospodarstwie rolnym, rybackim lub w dziale specjalnym produkcji rolnej dochody obniżą się o ponad 30 procent w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat lub w trzech latach z okresu ostatnich pięciu lat — w tym przypadku nie bierze się pod uwagę roku z najwyższymi i roku z najniższymi dochodami.

Przyczyny obniżenia dochodu


Projekt ustawy precyzuje także przyczyny obniżenia dochodu, które będą uprawniały do otrzymania pomocy. Spadek dochodów może być spowodowany skutkami zjawisk atmosferycznych (ale z wyłączeniem powodzi, suszy, gradobicia, przymrozków wiosennych oraz ujemnych skutków przezimowania), wprowadzeniem środków związanych z wystąpieniem lub zagrożeniem wystąpienia chorób zakaźnych roślin i zwierząt, spadkiem cen produktów rolnych wytwarzanych przez producenta rolnego, wystąpieniem niezależnych od producenta ograniczeń handlu międzynarodowego, a także brakiem zapłaty za produkty rolne przez podmiot wykonujący działalność dotyczącą skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych (np. upadłość podmiotu potwierdzona sądowo lub urzędowa decyzja o zakazie wykonywania działalności).


Wnioski do ARR


Wnioski o wypłaty rekompensat z Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych będą przyjmowały oddziały terenowe Agencji Rynku Rolnego. Wysokość rekompensat będzie nie wyższa niż 70 procent kwoty obniżenia dochodu lub należności netto za sprzedane, a nie zapłacone produkty.

abc

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (292) 14 stycznia 2015 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB