Czwartek, 13 maja 2021

Mieszkasz na wsi lub w małej miejscowości, chcesz studiować? Pieniądze czekają na Ciebie

2017-06-29 20:31:49 (ost. akt: 2017-06-30 10:49:26)
W ramach programu dotąd przyznano ponad 20 tysięcy różnego rodzaju stypendiów o łącznej kwocie blisko 100 milionów złotych

W ramach programu dotąd przyznano ponad 20 tysięcy różnego rodzaju stypendiów o łącznej kwocie blisko 100 milionów złotych

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Bycie mieszkańcem wsi i małej miejscowości wcale nie oznacza wykluczenia edukacyjnego. Dzięki programom stypendiów pomostowych ci maturzyści, którzy chcą rozpocząć drogę do późniejszej kariery, mogą wyrównać swoje szansę na zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Jeśli udało Ci się dostać na studia dzienne — zaaplikuj o pomoc finansową.

Program Stypendia Pomostowe został zainicjowany w 2002 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i jest realizowany przy współpracy Agencji Nieruchomości Rolnych, Fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka i Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Powstał w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim jest wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w małych miastach.

Dla wielu uzdolnionych młodych ludzi próg szkoły wyższej jest trudny do przekroczenia, głównie z powodu bariery materialnej. Pozarządowy program stypendiów pomostowych to propozycja dla ambitnych maturzystów wybierających się na studia. W jego ramach przyznano dotąd ponad 20 tysięcy różnego rodzaju stypendiów o łącznej kwocie blisko 100 milionów złotych.

Warto zawalczyć


Pomoc finansowa jest naprawdę pokaźna. Jednoroczne stypendium to nawet 5 tysięcy złotych rozdzielone na 10 miesięcy nauki. Jeśli stypendysta dobrze poradzi sobie na pierwszym roku, pomoc finansowa obejmuje także przyszłe lata akademickie. Stypendia pomostowe obejmują także programy pomocy finansowej w nauce języków obcych, wyjazdach na studia za granicę, na studiach doktoranckich czy nawet na stażach w USA i Polsce.

Z rodziny byłego pracownika PGR


Aby zakwalifikować się do programu stypendiów pomostowych, trzeba spełnić łącznie kilka warunków. O pomoc ubiegać się może maturzysta, który zdał egzaminy w 2017 roku i wybiera się na stacjonarne studia I stopnia. Wymogiem jest, aby uzyskać wysoki wynik z matury i dostać się na studia.

Program kierowany jest do mieszkańców wsi i małych miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców pochodzących z niezamożnych rodzin. Stypendium pomostowe otrzyma taki kandydat, który spełnia jedno z poniższych kryteriów: pochodzi z rodziny byłego pracownika PGR, jest lub był uczestnikiem finałowego etapu olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, jest członkiem rodziny wielodzietnej lub wychowankiem rodziny zastępczej, ewentualnie państwowego domu dziecka. Ewentualnie kandydat musi zostać wskazany przez organizację pozarządową biorącą udział w programie stypendialnym.

Rekrutacja już od 3 lipca


Aplikowanie do programy pomocy finansowej jest bardzo proste. Cała procedura opisana jest krok po kroku na stronie http://stypendia-pomostowe.pl/. Rekrutacja odbywać się będzie przez internet w terminie od 3 lipca do 18 sierpnia 2017 roku.

Warto zaznaczyć, że uczelniami w naszym regionie, które uczestniczą w programie Stypendia Pomostowe, są Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z oddziałami w Ełku i Suwałkach.
Administratorem Programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości w Łodzi, która w imieniu partnerów i organizacji współpracujących, zarządza programem.

Kamil Mróz
k.mróz@gazetaolsztynska.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (321) czerwiec 2017 r
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB